İletişimde Kal

  DAR KANAL HASTALIĞI

  Omurlar arasında bulunan disklerin yapısında zamanla bozulma meydana gelir.  Sertleşen ve kısalan diskler spinal kanala doğru ilerlerler. Bu durum kireçlenme ile birlikte omurilik kanalının daralmasına neden olur. Sonuçta omurgada bulunan eklemlerin, kemiklerin ve bağların kalınlaşması sinirlerin baskı altında kalmasına yol açar. Kanaldaki bu daralma lomber spinal kanalda olduğunda belde kanal daralması olarak tanımlanır. Dar kanal hastalığında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

  LORDOZ

  Lordoz belde omurganın aşırı bir eğriliği olduğu bir durumdur. Omurga boyun, sırt ve bel kısmında kafanın ağırlığını desteklemek ve şok darbelerini emmek için doğal olarak kıvrımlara sahiptir. Lordoz bel yani lumber bölgedeki doğal kavis normalin üzerinde olduğunda oluşur. Bu durum omurgada aşırı basınca neden olup ağrıya yol açar.

  Skolyoza bağlı olarak omurga dışında kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiklerinde de kaymalar oluşur, duruş ve görüntü bozukluğu ortaya çıkar. Gelişme çağındaki çocuklarda bu durum, gelişen ve büyüyen omurgada anormal yüklenmeye ve bunun sonucu olarak da omurlarda deformelere neden olur.

  Lordozu olan kişilerde genelde belde görünür bir kavis vardır. Kendilerine yandan bakıldığında bel, belli bir C şekli yapar. Ayrıca lordozu olan kişiler midelerini ve kalçalarını dışarıya doğru çıkarıyor gibi görünür.

  Lordozu kontrol etmenin en kolay yolu sert bir yüzeye sırt üstü yatmaktır. Elinizi sıkı bir şekilde belinizin altına kaydırabilmeniz gerekir. Eğer lordozunuz varsa elinizle beliniz arasında ekstra boşluk olacaktır.

  BOYUN FITIĞI

  Boyun fıtığı; boyun omurlarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu oluşan hastalıktır. Omuriliğe ve kola uzanan sinirlere baskı yapar. Omurların arasında boynun hareketi sağlayan diskler; iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engellerken aynı zamanda omurga yani kemiklerin üzerine binen yükü de azaltır.

  BEL FITIĞI

  Bel fıtığı; omurlar arasında bulunan içi sıvı dolu disklerin, içindeki sıvı miktarının azalmasıyla yapısal ve şekilsel olarak bozulmaları ve omur kemiklerinin arasına sıkışmasıdır. Basit tanımıyla disk kayması olarak da bilinir. Bel bölgesinde bulunan bu 5 omurdan attaki iki omur ve aralarındaki 2 disk genel olarak çok daha fazla ağırlığa maruz kalır. Baskı artınca disklerin içindeki sıvı baskıdan dolayı dışa çıkmaya başlar. İçindeki sıvı azalınca diskin yapısı bozulur, genişler ve yassı hale gelir.

  “Dik Bir Duruş Hayata Bakış açınızı Değiştirir”